Bądź świadomym Internautą

Data dodania: 2022-03-04

Zadbaj o bezpieczeństwo w Internecie w czasie wojny informacyjnej.

Aktualna sytuacja na świecie daje możliwość wykorzystania ludzkiej ciekawości oraz braku czujności. W sieci pojawiają się coraz częściej nieprawdziwe informacje. Bardzo istotne jest odpowiedzialne działanie. Zwróć szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo w Internecie:

  1. Pozyskuj informacje z oficjalnych kanałów komunikacji - nie zawsze wiemy, czy informacja jest prawdziwa, czy zmanipulowana. Wiele z tych informacyjnych przekazów częściowo zawiera prawdę, ale przedstawioną w wykrzywionym kontekście.
  2. Nie powielaj informacji, których nie możesz zweryfikować w wiarygodnych źródłach - do dezinformacji używane są też filmy i zdjęcia, które bardzo trudno jest zweryfikować, a które mają na celu wywołać silne wrażenie.
  3. Nie otwieraj linków odsyłających do nieznanych stron, czy to w poszukiwaniu informacji czy też chęci wsparcia pokrzywdzonych osób - cyberprzestępcy wciąż wymyślają nowe sposoby na wyłudzenie naszych danych lub naszych oszczędności.
  4. Nie przesyłaj kodów potwierdzających transakcję finansową – haker często preparuje wiadomość pod kątem wybranej osoby i umieszcza w niej informacje, które może znać tylko ktoś znajomy. By potwierdzić prawdziwość prośby zadzwoń do znajomego i dopytaj czy on jest jej nadawcą.
  5. Nie przeglądaj linków, które rzekomo są udostępnione przez grupy hakerskie - wiele z nich to tak naprawdę przekierowania do stron dla dorosłych lub są wykorzystywane do zainstalowania na urządzeniu złośliwego oprogramowania.

Musimy sobie zdać sprawę z tego, że chociaż świat jednoczy się, by wspólnie pomóc Ukrainie, to nadal istnieje wielu cyberprzestępców czekających na nasz brak ostrożności.

Bądź świadomym Internautą!

Copyright © Szkoła w Sosnowicach
Deklaracja dostępności | Polityka prywatności / cookies
Autor strony: Agnieszka Lupa | Realizacja 2019- Dobre Linki
Informacja O stronie
Script logo