Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
w Sosnowicach
Odblaskowa Szkoła 2018

We wrześniu 2018 roku nasza szkoła przystąpiła do konkursu ODBLASKOWA SZKOŁA, który ma na celu wyposażenie uczniów w elementy odblaskowe  oraz promowanie różnorakich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Organizatorami konkursu są:

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie,

Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,

Kuratorium Oświaty w Krakowie,

Małopolski Urząd Wojewódzki,

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

W celu propagowania wśród uczniów noszenia elementów odblaskowych oraz promowania inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym podjęliśmy w szkole szereg działań.

W pierwszej połowie września dzięki uprzejmości strażaków z OSP Sosnowice uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Strażacy demonstrowali właściwe przejście przez jezdnię oraz propagowali zakładanie kamizelek odblaskowych oraz innych elementów zwiększających widoczność.


Wszyscy uczniowie naszej szkoły posiadają kamizelki odblaskowe oraz inne elementy poprawiające widoczność pieszych, np. breloczki i opaski, których używają na co dzień. Uczniowie zakładają kamizelki podczas szkolnych spacerów i wycieczek.

Na początku października uczniowie klas I – VIII uczestniczyli w spotkaniach z funkcjonariuszami z Posterunku Policji w Brzeźnicy. Policjanci przypomnieli uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zasady zachowania w sytuacjach, w których dziecko spotyka na swojej drodze nieznajomego lub błąkającego się psa. Funkcjonariusze wskazali również uczniom korzyści wynikające z noszenia elementów odblaskowych.

9 października uczniowie klas I – IV mieli okazję uczestniczyć w profesjonalnym pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej, który przygotowali strażacy – ratownicy zrzeszeni w OSP Sosnowice oraz OSP Brzezinka. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami alarmowania służb ratowniczych  w sytuacji zagrożenia życia oraz przeznaczeniem sprzętu znajdującego się w zestawie ratowniczym. Każdy uczeń miał również okazję przećwiczyć resuscytację, ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz opatrywanie ran. Uczniowie klas starszych mieli okazję przypomnieć sobie podstawowe wiadomości o udzielaniu pierwszej pomocy podczas zajęć z edukacji dla bezpieczeństwa.


Uczniowie klas I – III oraz IV – VIII wzięli udział w międzyklasowym  konkursie wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.


Uczniowie kl. I – VIII wzięli udział w konkursach plastycznych, literackich  promujących zasady właściwego poruszania się po drogach.W celu propagowania idei noszenia elementów odblaskowych uczniowie klasy V wybrali się z wizytą do Domu Seniora w Marcyporębie, gdzie zaprezentowali krótkie przedstawienie oraz rozdali seniorom elementy odblaskowe.


Uczniowie klas I – VIII  maszerując ulicami Sosnowic w „odblaskowym pochodzie” przypominali jak ważne jest używanie elementów odblaskowych.


 Zorganizowaliśmy Szkolny Tydzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym pod hasłem: „Bezpieczeństwo wszystkich uczestników dróg zależy od nas wszystkich, od Ciebie także”. Każda klasa wykonała  szereg działań propagujących  bezpieczeństwo wśród uczniów zwłaszcza w drodze do i ze szkoły

Napisaliśmy listy do Naszych Babć i Dziadków.:

O to fragment  jednego z nich:

Kochani dziadkowie!

Zawsze martwiliście się o nas, abyśmy bezpiecznie poruszali się po drodze. Od małego dziecka uczyliście nas, którą stroną jezdni mamy się poruszać, jeździć na rowerze i wracać ze szkoły do domu. Zawsze powtarzaliście nam, żebyśmy nosili odblaski, ale Wy też o tym nie zapominajcie. Teraz my troszczymy się o Was i prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, kiedy jeździcie samochodem i rowerem. Zwracajcie uwagę na znaki , przepisy obowiązujące pieszych i rowerzystów, a także na nadjeżdżające samochody.  Myślcie też o zagrożeniach na jezdni, które mogą Was spotkać każdego dnia. Zbliża się okres  zimowy, o wczesnych godzinach jest coraz ciemniej, coraz  częściej słyszymy o wypadkach z udziałem pieszych. Noście elementy odblaskowe. Mamy nadzieję, że te słowa weźmiecie sobie głęboko do serca. Wierzcie, że macie w nas wsparcie.

                                                 Kochający Was wnuczkowie!

 

Doskonaliliśmy technikę jazdy rowerem po torze przeszkód.


Zaprezentowaliśmy  pokaz mody pt.: „ODBLASKOWA KLASA”


Zwycięzcami  konkursu Odblaskowa Szkoła  zostaliśmy  WSZYSCY!

Bądźmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego -  zakładajmy kamizelki i odblaski!